چهارشنبه 27 آبان 1394
سکوی جدید در فاز 19

ه گزارش اویل نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نخستین سکوی دریایی طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی با ظرفیت فرآورش و تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی در آب‌های خلیج فارس توسط متخصصان داخلی نصب شد.

این سازه فراساحلی طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی از حدود دو هزار و 700 تن وزن برخوردار بوده و تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب، بارگیری، مهاربندی و راه اندازی این سکوی غول پیکر توسط متخصصان ایرانی انجام گرفته است.

بر این اساس این سکوی تولید گاز هفته جاری در موقعیت جغرافیایی خود آب های خلیج فارس بدون کوچکترین حادثه ای و با موفقیت نصب و راه اندازی شده است.

پیش بینی می شود با به پایان رسیدن مراحل نصب این سازه گازی در خلیج فارس، بلافاصله عملیات هوکاپ (اتصال بخش‌های مختلف سازه)، پیش راه اندازی و راه اندازی سکو آغاز شود.

همچنین حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی نیز بیان کرد:  این سکو، نخستین سکوی نصب شدۀ طرح های توسعه ای جدید پارس جنوبی است و سکوی 19C در مدت 68 ماه و در بازه زمانی محدودتری نسبت به سایر طرح های پارس جنوبی ساخته و نصب می شود .

براساس برنامه ریزی های انجام شده در شرکت نفت و گاز پارس، سکوی اول طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی، بعد از نصب، ابتدا به منظور تولید و فرآورش ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز مربوط به سکوی اس.پی.دی دو فاز یک پارس جنوبی را برای انتقال به پالایشگاه فاز ۱۹ برعهده بگیرد.

از سوی دیگر مطابق با برنامه زمان بندی تعریف شده پیش بینی می شود در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی در منطقه خلیج فارس، با بهره برداری از چاه‌های سکوی فاز ۱۹C تا بهار سال آینده، امکان فرآورش روزانه تا سقف یک میلیارد فوت مکعب گاز در این سازه دریایی فراهم خواهد شد.

در حال حاضر ساخت سکوی فاز ۱۹ C از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصدی برخوردار بوده و با بهره برداری از تولید این سکو، ظرفیت تولید گاز کشور بیش از یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می یابد.    

به گزارش NIOC، هدف از طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز طبیعی، 77 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد و تولید سالانه 1.1 میلیون تن گاز مایع به منظور صادرات و یک میلیون تن گاز اتان برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

تاسیسات دریایی این فاز مشترک گازی از 21 حلقه چاه، چهار سکوی اصلی و اقماری، دو خط لوله 32 اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجموع به طول 260 کیلومتر و دو رشته خط 18 اینچی پوشش دار انتقال گاز از سکوهای اقماری به ورودی سکوهای اصلی در مجموع به طول 12 کیلومتر است.

https://www.onlinecasino.us/